Jak dbać o protezę

Jak dbać o protezę zębową

Jedynie czyszczenie codzienne i stosowanie specjalnych środków dezynfekujących będzie w stanie zagwarantować utrzymanie w czystości protezy zębowej. Odpowiednia higiena ma tutaj duże znaczenie dla zdrowia a także estetyki oraz zachowania naturalnego zapachu z ust. Nieczyszczone protezy mogą być wielkim problemem dla zębów i spowodują stany zapalne, zniszczą smak w ustach. Przyczyną jest błona nazębna, która tworzy się po myciu protez czy zębów. Wyjmowana proteza zbudowana będzie z akrylu lub połączenia akrylu z metalem.

Mikroporowata struktura będzie stanowić środowisko do rozwoju mikroorganizmów także takich o charakterze chorobotwórczym. Niektóre warunki są doskonałe dla siedlisk bakterii i grzybów, które mogą się na protezie pojawić i spowodują wiele różnych problemów. Duża liczba kolonii bakterii prowadzić będzie do stanów zapalny oraz grzybicy jamy ustnej.

Czyszczenie protez

Jeśli chce się dobrze oczyścić protezę należy wszystkie powierzchnie dobrze szorować. Podczas czyszczenia warto trzymać protezę nad naczyniem z wodą, ponieważ jeśli przypadkiem byśmy ją upuścili to woda ochroni ją przed pęknięciem. Do mycia protez należy używać tych samych past jakich będziemy używali do czyszczenia zębów. Mają one charakter przeciwbakteryjny oraz działają polerująco. Środki sanitarne nie będą nadawać się do czyszczenia protez ponieważ mogą je zniszczyć przez uszkodzenie ich struktury.

Mycie protez zębowych

Po wyjęciu oraz dokładnym myciu należy przechowywać protezę w suchym przewiewnym pojemniku. Nie powinno się jej przechowywać w wodzie ponieważ tam będą się rozwijać grzyby na jej powierzchni, które przetrwać mogą lata. Protezy co jakiś czas musimy odkazić przez użycie specjalnego roztworu, który zniszczy bakterie. Zabieg ten musimy również wykonać po przebytej infekcji w obrębie jamy ustnej. Po każdym przebyciu choroby trzeba dokonywać wymiany szczoteczki na nową, ponieważ choroba może powrócić.

Środki adhezyjne będą służyć do przyklejania protezy i można je stosować okresowo w czasie adaptacji protezy u pacjentów, którzy mają trudne warunki anatomiczne. Zawsze stosowanie takich środków nie będzie wskazane, ponieważ może dochodzić do stanów zapalnych, pojawić się może zanik tkanek, w przypadku stałej protezy konieczne są wizyty u dentysty na kontrolę, ponieważ w jamie ustnej następują zmiany i możliwe, że konieczna okaże się wymiana protezy.

Autor

Maciej

Redakcja rockz.pl

Zobacz również

E-mail: kontakt@rockz.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie stomatologii.


Jak wybrać odpowiedni implant?


Jak dbać o implanty?


Jak zakładać implanty zębowe?


Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.