Usunięcie zęba i co dalej: implant, most czy proteza ruchoma?

Są takie sytuacje, w których usunięcie zęba będzie koniecznością. Jeśli nie będziemy się decydować na wypełnienie powstałej luki możemy mocno ryzykować. Pewnych konsekwencji nie będziemy w stanie cofnąć. Dlatego zanim będziemy wyrywać zęba już wcześniej powinniśmy planować dalsze postępowanie. Możliwości jest obecnie całkiem sporo. Wykonywać można implant, most, stałą protezę, dzięki czemu sprawnie te braki będzie można uzupełnić.

Dużo zależy od możliwości finansowych, ponieważ można zapłacić za wypełnienie 500 złotych ale można i 7 tysięcy. Usunięcie jednego zęba to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim kłopot dla naszego zdrowia. Dlatego taką lukę należy szybko uzupełniać.

Każdy ubytek trzeba uzupełnić

Oczywiście każda utrata zębów będzie pociągać za sobą konsekwencje dla urody, ale także dla naszego zdrowia. Badania pokazują, że pacjenci, którzy są źle oprotezowani czy bezzębni żyją krócej. Brak jednego zęba może już mieć wpływ na nasz zgryz. Dzieje się tak dlatego, że układ stomatologiczny w okolicy naszej jamy ustnej jest bardzo dynamiczny. Po ekstrakcji zęba pozostałe będą się przesuwać w kierunku wolnej przestrzeni. Zaczynają się przekrzywiać i pochylać.

W przypadku usunięcia dolnego zęba górny zaczyna wysuwać się z zębodołu by zamknąć lukę po zębie przeciwstawnym. Jeśli pojawi się problem nieprawidłowego ustawienia zębów może się pojawić kłopot z próchnicą i ulegają one nadmiernym przeciążeniom i będą się także szybko niszczyć. to może oczywiście doprowadzić do ich utraty. Następstwem braków w uzębieniu będą także kłopoty z żuciem i rozdrabnianiem pokarmu co zaburzać będzie pracę przewodu pokarmowego.

Złe ustawienie zębów może powodować zmiany zwyrodnieniowe w stawach skroniowo – żuchwowych, może także powodować ból żuchwy, głowy czy ciągłe zmęczenie. To czym będziemy uzupełniać swoje braki zależy przede wszystkim od tego jak duże są te braki oraz jakie mamy możliwości finansowe do przeznaczenia na to uzupełnienie, które będziemy chcieli w takim braku zęba przygotować.

Autor

Maria

Redakcja rockz.pl

Zobacz również

E-mail: kontakt@rockz.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie stomatologii.


Jak wybrać odpowiedni implant?


Jak dbać o implanty?


Jak zakładać implanty zębowe?


Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.