Implanty stomatologiczne krok po kroku

Implanty zębowe są rozwiązaniem wtedy, gdy pacjent posiada ubytki w swoim naturalnym uzębieniu. Mają one być trwałe i nie wyróżniające się pod względem kolorystycznym. Zabieg powinien wykonać doświadczony specjalista, z kwalifikacjami.

Implant zębowy

Sztuczny ząb umieszcza się właśnie na implancie zębowym. To sztuczny korzeń, zastępujący ten naturalny. Do jednego zęba może być przynależny jeden implant, ale też na kilku implantach można umieścić całą protezę.

Korona

To wspomniany sztuczny ząb, który mocuje się na implancie. Czasem zastępuje brakujący ząb, innym razem ma zakryć taki, który nie wygląda dobrze. Specjaliści oferują różnego rodzaju korony:

korona metalowa - niezbyt ładna, nie ma koloru zęba

korona akrylowa - z akrylu, ma kolor zębów prawdziwych, nietrwała, stosowana czasowo

korona metalowa licowana akrylem - nieestetyczna, mało trwała, rzadko stosowana

korona ceramiczna - z porcelany, estetyczna, droga

korona metalowa licowana porcelaną - znakomicie imituje prawdziwe zęby, najczęściej wykorzystywana

korona cyrkonowa - bardzo wytrzymała, imituje naturalne zęby.

Korony są umieszczane na stałe, zatem również tylko stomatolog może ją usunąć.

Ubytki w uzębieniu

Zabieg

Procedura zakładania implantów zębowych podzielona jest na trzy części:

wszczepienie implantu - chirurgicznie wywierca się w kości otwór, w którym umieszcza się implant. Jeżeli przed zabiegiem, na podstawie zdjęcia pantomograficznego, okaże się, że kość zanikła, lekarz może ją zregenerować. Wszczepianie implantu zajmuje 0,5-2 godziny, przy znieczuleniu. Chirurg zszywa ranę, więc implantu nie widać. Potem przez 3-6 miesięcy zrasta się on z kością.

wkręcenie śruby gojącej - następuje to po odsłonięciu implantu. Śruba modeluje dziąsło przed założeniem korony i pomaga w gojeniu rany.

zamocowanie sztucznego zęba - po kolejnych 14 dniach. Pomiędzy implantem a koroną musi znaleźć się łącznik. Kolor sztucznego zęba ustalany jest dużo wcześniej, już na pierwszej wizycie, przy okazji wykonywania wycisków protetycznych.

Koszty

Samo wszczepienie implantu (pierwszy etap) kosztuje ok. 3,5 tys. zł. Łącznik stalowy i korona z porcelany kosztują w sumie ok. 600 zł. Łącznik cyrkonowy i korona ceramiczna kosztują od 2 tys. zł.

Implanty pozwalają na umocowanie pojedynczych sztucznych zębów, ale też całych protez. To opcja dla osób ze znacznymi ubytkami w uzębieniu. To dość kosztowne rozwiązanie, które może przekroczyć nawet kwotę 10 tys. zł.

Autor

Maria

Redakcja rockz.pl

Zobacz również

E-mail: kontakt@rockz.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie stomatologii.


Jak wybrać odpowiedni implant?


Jak dbać o implanty?


Jak zakładać implanty zębowe?


Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.