Jak dbać o implanty?

Najważniejsze zadanie, jakie mają do spełnienia implanty stomatologiczne, jest związane z imitowaniem prawdziwych zębów, a więc tych, które należało usunąć z różnych powodów. Oczekuje się więc od nich nie tylko naturalnego wyglądu, ale również spełniania wszystkich podstawowych funkcji, które wspomagają nas czy to w jedzeniu, czy to w poprawnej mowie.

Już po założeniu implantów i po okresie rekonwalescencji nie należy spodziewać się poważnych problemów, choć raz na jakiś czas możemy usłyszeć o tym, że sztuczne zęby nie przyjęły się lub już po krótkim czasie wymagają usunięcia. Na szczęście, o takich przypadkach mówi się w kategoriach przypadków jednostkowych. Zazwyczaj na implanty możemy liczyć przez długi czas, a zdarza się i tak, że są z nami do końca życia. Podobnie jednak, jak ma to miejsce w przypadku naturalnego uzębienia, również po założeniu implantów należy przywiązywać dużą wagę do odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Równie duże znaczenie mają tak zwane zalecenia pozabiegowe, których nie wolno nam ignorować. Implanty nie są zagrożone próchnicą, co jest jednym z poważniejszych wyzwań, przed jakimi stają nasze naturalne zęby, nie oznacza to jednak, że higiena nie ma w ich przypadku znaczenia. Jeśli nie będziemy o nie dbać, istnieje duże ryzyko tego, że szybko je stracimy. Na szczęście, nie oznacza to wcale konieczności stosowania szczególnych form pielęgnacyjnych. Kluczem do sukcesu wydaje się przestrzeganie standardowych zasad związanych z higieną jamy ustnej tak, aby wszystko było w jak najlepszym porządku. Już po wykonaniu zabiegu wiele zależy nie od stomatologa, ale od pacjenta.

Absolutną podstawą jest oczywiście dwukrotne mycie zębów w ciągu dnia, choć po pastę i szczoteczkę najlepiej jest sięgać po każdym posiłku. Już po szczotkowaniu zaleca się przepłukanie jamy ustnej specjalnym płynem, ten bowiem nie tylko dodatkowo oczyszcza zęby z zanieczyszczeń, ale również staje się gwarancją naszego świeżego oddechu. Raz dziennie powinniśmy też sięgać po nić dentystyczną, pozwala ona bowiem na skuteczne czyszczenie przestrzeni między zębami.

Autor

Paweł

Redakcja rockz.pl

Zobacz również

E-mail: kontakt@rockz.pl

Skorzystaj z naszego doświadczenia w dziedzinie stomatologii.


Jak wybrać odpowiedni implant?


Jak dbać o implanty?


Jak zakładać implanty zębowe?


Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz tylko u Nas.